X

Yazar: 14 Mart 2016

Kurumsal Web Tasarımın Diğer Öğeleri

Yukarıda bahsedilen web sayfaları dışında haberler, blog ve kariyer sayfaları da oldukça önemli sayfalardır ve web sitesi genelinde gösterilen özen bu sayfalara da gösterilmelidir. Bu iki sayfa da diğerlerinde olduğu gibi büyük önem taşır. Bunu şöyle özetleyebiliriz:

Haberler Sayfası Tasarımı: Haberler sayfası, ziyaretçilerin gözünde firmanın görüntüsü ve başarılarını temsil eder. Firma hakkındaki her bir haber, firmanın bir atılımı gibi anlaşılır ve her haber potansiyel müşteriye güven olarak geri yansır. Bir haber sayfası tasarlanırken haberin içeriğinin en iyi şekilde yansıtılmasına dikkat edilmelidir. Örnek olarak haber sayfasında haberi özetleyen bir başlık, haber metni, haber ile ilgili resimler, indirilebilir dökümanlar, benzer haberler ve haber kaynaklarının linklerini içermelidir. Önceden de belirttiğim gibi detaylar önemlidir ve bu nedenle yapılan tasarımda firmanın, ziyaretçi ve müşterilerini bilgilendirirken ihtiyaç duyabileceği her şey göz önünde bulundurulmalıdır.

Blog Sayfası Tasarımı: Blog sayfası, firmanın teknoloji ve gelişmeleri takip ettiğini gösteren bir araçtır. Bu, siteye giren ziyaretçilere olumlu ve güven veren bir  izlenim bırakacak ve ziyaretçiyi firma ile çalışmaya teşvik edecektir.Blog sayfası tasarlanırken, bloğunda web sitesinin bir parçası olduğu unutulmamalı ve site konsepti terk edilmemelidir. Blog tasarımı makaleyi anlatan başlık, görsel öğeler, etiketler, makalenin tarihi, makaleyi yazan kişinin bilgilerini içermeli ve  önerilen ve öne çıkan makaleler, makalelerin tür ve tarihe göre kategorilendirildiği yönlendirici menüler ve sosyal medya paylaşım butonlarıyla desteklenmelidir.

Kariyer Sayfası Tasarımı: Kurumsal web sitelerini sadece ürün ve hizmetlerin pazarlanıp firma tanıtımının yapıldığı web siteleri olarak değil, firmanın ihtiyaç duyabileceği her şeye cevap verebilecek bir yapı olarak düşünülmesi gerekir. Bir firmanın çalışan ihtiyacı ise bu listenin en başında gelir.Günümüzde firmalar istediği gibi bir çalışan bulabilmek için tonlarca para harcamaktadır vekurumsal web sitesi bünyesinde bir kariyer sayfasının bulunması çoğu zaman firmayı büyük bir mali yükten kurtarmaktadır.

Kariyer sayfası tasarlanırken firmanın, çalışan kişi hakkındaki bilmek isteyeceği her şey düşünülerek hareket edilmelidir. Ayrıca başvuru yapacak kişinin de doldurmaktan çekineceği formlar hazırlamaktan kaçınılmalıdır. Başvuru yapacak kişiden firma için özellikle önem arz eden birkaç bilginin istenmesi, fotoğraf ve cv yükleme alanları başvuru formu için yeterli olacaktır. Bunun dışında insan kaynaklarının, her firmanın temel yapı taşı olduğu göz önünde bulundurularak sayfaya potansiyel çalışanların başvuru formunu doldurmalarına teşvik edecek öğeler ve içerikler sunulmalıdır.

Makale Sitelerinde Tasarım: İnternet dünyasındaki makaleler bilgi verme amaçlı yazılan yazılardır. Bu yazıların konusu cevabı çok fazla aranan sorularda, insanların merak edebileceği konulardan seçilmelidir. Makale siteleri ise bu konular hakkında yazılmış yazıların paylaşıldığı sitelerdir. Bu sitelerin genel amacı insanları bilgilendirmek ve bilen kişiler tarafından yazılan yazılarla bilmeyen, merak eden kişilerin öğrenmesini sağlamaktır. Hemen her konu hakkında yazılmış makaleler internet dünyasında mevcuttur.

Sadelik, kullanma kolaylığı, hatırlanabilirlik, kullanıcıya hitap etme ve bunlar gibi önemli noktalar makale sitelerinde önemli faktörlerdir. Yani makale sitelerinde tasarım kullanıcıya hitap etmeli, kullanış kolaylığı sağlamalı ve sitenin kullanımı hatırda kalmalı, tasarımda seçilebilecek renkler makale sitesi için uygun olmalı, site sadelik ve gösteriş bakımından kullanıcıları cezp etmelidir.

<a href=”http://ankarawebtasarim.com.tr/”>Ankara Web Tasarım</a> kullanım kolaylığı bakımından insanlar aradıkları yazıları, makaleleri rahatlıkla bulabilmelidir. Eğer kullanıcı aradığı konuda aradığı makaleyi bulamıyorsa, zorluk çekiyorsa bu makale sitesini tercih etmek istemez. Bunun önüne geçmek için de önce kategorize etmek daha sonra ise sınıflandırma yapılmalıdır. Kategorize ve sınıflandırma işlemleri kullanıcının aradığı, merak ettiği makaleyi daha rahat bulmasını sağlar. Bu kategorize etme ve sınıflandırma işlemi ise makalenin ana temasına ve konusuna bağlı olmalıdır. Ana sayfada bu şekilde bir tablo veya bar oluşturursanız kullanıcıların ilgisini de çekmiş olacaksınız. Ayrıca site tasarımını kötü etkilememek ve kullanıcıların reklam içerisinde boğulmamasını sağlamak için de reklam köşelerini iyi seçmeniz gerekir. Makale sitelerinin amacı kullanıcıları bilgilendirmek olduğundan dolayı tasarım, internetle ilgili hiçbir şey bilmeyen bir insanın anlayabileceği şekilde hazırlanmalıdır. Yani sadece reklamlardan değil gereksiz içeriklerden de kullanıcı boğulmamalıdır. Sade bir tasarım olmalı, kullanıcılar gereksiz içeriklerle vakit kaybetmemelidir. Ana sayfanın tasarımında kategorilerin yanında son yazılan makaleleri, son okunan makaleleri, en çok okunan makaleleri de göstermeniz yararlı olacaktır. Ayrıca makaleleri yazarına göre kategorize etmekte sitenin gelişmesine fayda sağlayabilir. Çünkü kullanıcılar bir yazarın makalesinden memnun kaldıklarında aynı yazarın başka makalelerini de okumak isteyebilir. Makale sitesinin arama çubuğuna da bu türden kategorileri koymak kullanıcının arama yapmasını daha da kolaylaştıracaktır.