X

Yazar: 24 Mart 2021

Siber Güvenlik Uzmanı Nasıl Olunur

Bir siber güvenlik uzmanı, dijital çağda bir bekçi köpeği gibidir. Siber güvenlik uzmanları, şirketler ve kuruluşlar için ağların ve verilerin güvenliğini sağlamak için iş bulurlar.

Bir siber güvenlik uzmanının temel sorumluluklarından biri, organizasyonları tarafından kullanılan sistemleri takip etmek ve herhangi bir sorunu yönetime bildirmektir. Ayrıca, gelecekteki tehditleri tahmin etmekten ve onlarla nasıl başa çıkılacağı konusunda tavsiyelerde bulunmaktan sorumludurlar.

Siber güvenlik uzmanı nedir?
Bir siber güvenlik uzmanı, şirketinin veya organizasyonunun boyutuna ve şekline bağlı olarak çok sayıda şapka takabilir.

İş unvanının ima ettiği gibi, siber güvenlik uzmanlarının en son dijital en iyi uygulamalar hakkında tavsiye ve eğitim vermelerini sağlayan belirli bir eğitim ve uzmanlığa sahip olmaları beklenmektedir.

Bazen, siber güvenlik uzmanları belirli bir satıcının ürünü (ağ ve BT ürünleri yapan CİSCO Systems gibi) hakkında gerçekten ayrıntılı bir uzmanlığa sahip olabilir veya bilgisayar işletim sistemleri veya mobil uygulamalar gibi diğer alanlarda deneyim sahibi olabilirler.

Bir siber güvenlik uzmanı hakkında düşünmenin basit bir yolu, bir şirketin veya kuruluşun güvenliğini takip eden ve diğer çalışanların ve takım arkadaşlarının en iyi uygulamalarla güncel kalmasına yardımcı olan bir kişidir.

Bu rol çok önemlidir, çünkü çoğu zaman zaman veri ihlalleri kuruluşun içinden kasıtlı veya yanlışlıkla gelir.

Siber güvenlik uzmanı olmak için dört temel adım

  1. Eğitim: siber güvenlik alanındaki diğer birçok kariyer gibi, siber güvenlik uzmanı kategorisine giren çoğu iş de bir tür örgün eğitim gerektirir. Bununla birlikte, siber güvenlik uzmanı işleri çok çeşitli iş tanımları ve sorumluluklar arasında düşebileceğinden, birçok siber güvenlik eğitimini tamamladıktan sonra uzman bir iş elde etmek mümkündür.

Başka bir deyişle, bir siber güvenlik Önlisans derecesi, lisans derecesi veya yüksek lisans derecesi alan insanlar için siber güvenlik uzmanı işleri vardır. Ek olarak, siber güvenlik uzmanı işgücünün çoğu, ilgili bir dereceyi (bilgisayar bilimi, mühendislik veya matematik gibi) tamamladıktan ve/veya yakından ilişkili iş deneyimine sahip olduktan sonra iş buldu.

  1. Endüstri sertifikaları ve izinleri: yine, diğer birçok siber güvenlik kariyer yolunda norm olduğu gibi, uygun endüstri sertifikalarını ve/veya izinleri almak kariyer hazırlığında önemli bir adımdır.

Bir işveren tarafından ne tür sertifikaların gerekli olduğunu veya ne tür sertifikaların iş başvurularını bu alanda rekabetçi hale getirdiğini düşünmeye başlamak mantıklıdır.

Mevcut siber güvenlik sertifikalarının bazıları hakkında bir fikir edinmek için birkaç örnek verelim:

Security+, siber güvenlik uzmanları arasında temel bir sertifika olarak kabul edilen bir Comptıa sertifikasıdır. Risk yönetimi ve tehdit değerlendirmesi konularını kapsar.

Network + ayrıca Comptıa tarafından da sunulmaktadır bu sertifikasyon (adından da anlaşılacağı gibi) ağ altyapısına ve operasyonlarına odaklanmaktadır. Temel bir sertifika olarak kabul edilir.

Certified Information Systems Security Professional (CISSP), en az beş yıllık deneyime sahip siber güvenlik uzmanları için tasarlanmış daha gelişmiş bir sertifikadır. Sertifika, mimarlık, mühendislik ve yönetim gibi konuları kapsar.

Sertifikalı etik Hacker (CEH) sertifikası da daha gelişmiş bir sertifika olarak kabul edilir, çünkü genellikle başvuru sahiplerinin birden fazla yıllık iş deneyimine sahip olmasını gerektirir. Etik bir hacker sertifikasyonunun amacı, tehdit Değerlendirme ve azaltma becerilerini geliştirmek için siber saldırıların nasıl ortaya çıktığını anlayabilmektir.

Bunlar, mevcut düzinelerce siber güvenlik sertifikasının sadece birkaç örneğidir. Siber güvenlik endüstrisindeki iş fırsatlarına bakarken, işverenlerin ne tür sertifikalar aradığına dair notlar tutmak iyi bir fikirdir.

Ek olarak, siber güvenlik uzmanı pozisyonları için görüşme yaparken, potansiyel işverenlere, bir işverenin ne tür sertifikalar ödeyeceği de dahil olmak üzere ne tür mesleki gelişim fırsatlarının mevcut olduğunu sormak iyi bir fikirdir.

  1. Deneyim: bir siber güvenlik uzmanı olarak iş bulmanın bir diğer önemli yönü, ilgili deneyimi göstermektir.

Bu, diğer ilgili iş deneyimi biçimini alabilir veya yapılandırılmış bir staj veya diğer resmi uygulamalı öğrenme biçimini alabilir.

  1. Ağ: profesyonel bir ağ oluşturmak için fırsatlar aramak her zaman iyi bir fikirdir.

Üyeleri iş ilanları ve mesleki gelişim fırsatları hakkında uyarmak için özel olarak tasarlanmış bir dizi ağ odaklı profesyonel siber güvenlik kuruluşu ve grubu vardır.

Digital Guardian’ın en iyi 50 siber güvenlik ağ gruplarının ve profesyonel organizasyonlarının bu listesi başlamak için iyi bir yerdir.

Siber güvenlik uzmanları ne yapar?
Siber güvenlik uzmanları, bilgisayar donanım ve yazılım sistemleri arasında güvenlik denetimleri oluşturur ve uygular. Sistemlerin olması gerektiği gibi çalıştığından ve saldırıya karşı güvende olduklarından emin olurlar.

Çoğu zaman, bir siber güvenlik uzmanının işi biraz rutin olabilir. Ağların ve bilgisayar sistemlerinin güncel olduğundan ve yazılım hatalarına karşı savunmasız olmadığından emin olmaktan sorumludurlar.

Buna ek olarak, güvenlik uzmanları, diğer iş arkadaşlarının en iyi güvenlik uygulamalarıyla güncel kalmasını sağlamaktan da sorumludur, bu da bir eğitmen veya danışman rolünü üstlenebilecekleri anlamına gelir.

Bir siber güvenlik uzmanının işinin bir başka yönü de, bilgi ve özel ağların en son güvenlik standartlarıyla uyumlu olduğundan emin olmak için güvenlik duvarlarının ve diğer güvenlik önlemlerinin tasarımıdır.

Siber güvenlik uzmanları ayrıca güvenlik sistemlerinin ve ağlarının anormallikler için sürekli olarak izlenmesinden ve bu faaliyetlerin belgelerde ve raporlarda izlenmesinden sorumludur.

Uzmanlar için beceriler
Siber güvenlik uzmanları, istihdam ettikleri şirketlerde ve kuruluşlarda ilginç bir rol oynamaktadır. Bu roldeki insanlar genellikle teknik yetenekleri kadar yumuşak becerileri için işe alınır.

Siber güvenlik uzmanlarının iyi iletişim kurabilmeleri ve takım rollerinde rahat olmaları gerekir. Bu iş genellikle iş arkadaşlarının en iyi güvenlik uygulamaları konusunda koçluk ve eğitimini içerir.

Ek olarak, siber güvenlik uzmanları genellikle kriz veya acil durumlarda veya ağlar veya veri sistemleri ile ilgili sorunlar olduğunda çağrılır. Bu nedenle, “acil” durumlarda gelişme yeteneği çok önemlidir.

Geliştikçe sonunda, holding, güvenlik uzmanı pozisyonu co yardım gerektirebilir-işçilerin yeni teknolojiler ve güvenlik yazılımı benimser. Ancak çoğu insan, özellikle yeni bir çalışma prosedürü veya iş akışı öğrenmeyi gerektiriyorsa, değişmeye isteksizdir. Bu nedenle, değişimin nedenini ifade etme yeteneği ve iş arkadaşlarının ihtiyaçları ve itirazları ile ilişki kurma yeteneği de önemlidir.

Siber güvenlik uzmanlarının sürekli hareket eden ve değişen bir dünyada rahat olmaları gerekir. Yeni dijital saldırı vektörleri ve mekanizmaları her zaman ortaya çıkıyor ve bir siber güvenlik uzmanı, ortaya çıkan tehditlere karşı korumak için ne tür beceri ve deneyimlerin gerekli olduğunu bulmakla görevlendiriliyor.

Bu genellikle, hem resmi, endüstri tarafından tanınan sertifikalar şeklinde hem de gayri resmi öğrenme ve endüstri gelişmelerini izleme şeklinde sürekli eğitimin gerekli olduğu anlamına gelir.

Beceri, deneyim ve genel zihniyet açısından, bir siber güvenlik uzmanının dijital dünyanın isviçre çakısı gibi olması gerekir. Bu roldeki bir kişinin çok disiplinli olması ve çok çeşitli durumlara uyarlanması gerekir.

Siber güvenlik uzmanları için Görünüm
Yakın tarihli bir PayScale anketine göre, iş unvanı siber güvenlik uzmanlarına sahip çalışanların çoğu, yüksek düzeyde iş doyumuna sahip olduklarını söyledi.

Siber güvenlik uzmanlarının iş fırsatlarının 2024 yılına kadar yüzde 36 oranında artacağı tahmin ediliyor, bu da diğer mesleklerden çok daha hızlı ve tüm alanlarda ve kariyer seviyelerinde siber güvenlik uzmanlarına olan artan ihtiyacı yansıtıyor.