X

Yazar: 24 Mart 2021

Web Sitesi Kurma

Bir web sitesi oluşturma
Çoğu müşteri, işinizi çevrimiçi olarak bulabilmeyi bekler. Ürünlerinizi çevrimiçi olarak satıyor olun ya da sadece işiniz ve iletişim bilgileriniz hakkında bazı bilgiler vermek istiyorsanız, bir web sitesine sahip olmak neredeyse çok önemlidir.

Bir tane oluşturmaya başlamadan önce web sitenizle neyi başarmayı umduğunuzu düşünmek iyi bir fikirdir. Rakiplerinizin web sitelerini araştırmak, sizin için en iyi neyin işe yarayabileceği konusunda net bir fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Bir web sitesi oluşturmak için 4 temel adımı izlemeniz gerekir.

 1. Alan adınızı kaydedin
  Alan adınız, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi yansıtmalıdır, böylece müşterileriniz işinizi bir arama motoru aracılığıyla kolayca bulabilir. Müşterileriniz, alan adınızın işletme adınıza benzer olmasını da bekleyebilir.

Alan adınız da e-posta adresiniz için kullanılacaktır. Hotmail gibi ücretsiz bir e-posta adresi kullanabilirken, bir iş adresinden e-posta göndermek daha profesyonel görünüyor.

Alan adınızı kaydetmek için akredite bir kayıt şirketi bulmanız ve bir ücret ödemeniz gerekir. Akredite kayıt şirketleri, Avustralya alan adı yöneticisi auDA tarafından yeni bir alan adı kaydetmek, mevcut alan adlarını yenilemek veya alan adı kaydında değişiklik yapmak isteyen kişilere hizmet vermek için yetkilendirilmiş kuruluşlardır.

Daha fazla etki alanı adı kayıt hakkında okuyun.

Etki alanı adınızı yenilemek gerekir böylece sona etmez not etmeyi unutmayın. Alan adınızın sona ermesine izin vermek, işletmenizi siber suçlulara karşı savunmasız bırakabilir. Avustralya siber güvenlik Merkezi’nden terk edilmiş alan adlarının riskleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

 1. Bir web barındırma şirketi bulun
  Alan adınızı çevrimiçi olarak almak için bir web barındırma şirketi bulmanız gerekecektir. Büyük internet servis sağlayıcılarının çoğu web barındırma hizmetleri sunmaktadır. Ayrıca size birden fazla e-posta adresi sağlayabilirler.

Web barındırma için aylık ücretler, web sitenizin ne kadar büyük olduğuna ve kaç ziyaret aldığınıza bağlı olarak değişir.

 1. İçeriğinizi hazırlayın
  Müşterilerinizin web siteniz aracılığıyla ne yapmasını istediğinizi düşünün. Bu, hangi bölümleri veya sayfaları dahil etmek istediğinizi belirlemenize yardımcı olacaktır. Müşterilerinizin hangi bilgileri veya işlemleri isteyeceğini düşünün ve sitenin ihtiyaç duydukları şeyleri bulmasını ve yapmasını kolaylaştıracak şekilde yapılandırıldığından emin olun.

Sitenizi tasarlamak için bir profesyonel kiralayabileceğiniz gibi, içeriğinizi yazmak ve yapılandırmak için bir profesyonel kiralamayı da düşünebilirsiniz.

Müşteriler için iyi tasarlanmış ve kullanımı kolay bir web sitesi, işletmenizin öne çıkmasına yardımcı olacaktır. İlgili ve uygun içerik ve resimlere sahip olmak, müşterilerin ürünlerinizi ve hizmetlerinizi anlamalarına yardımcı olacak ve işinizden satın alma konusunda kendilerini rahat hissetmelerini sağlayacaktır.

 1. Web sitenizi oluşturun
  Kendi web sitenizi oluşturabilir veya profesyonel bir web geliştiricisinin sizin için oluşturmasını isteyebilirsiniz. Web sitelerinin güncel tutulması gerekir, bu nedenle devam eden bakım için plan yaptığınızdan emin olun.

Kendi web sitenizi oluşturmak için bir web sitesi yayınlama paketi kullanabilirsiniz. Bunlar kelime işlemcilere benzer, ancak metin ve resimlerinizi web içeriğine dönüştürmek ve Web sitenize göndermek için yerleşik özelliklere de sahiptir.

Çevrimiçi iş için yeniyseniz, başka birinin sizin için bir web sitesi oluşturması iyi bir fikirdir. Profesyonel bir web geliştiricisi sitenizi hızlı bir şekilde oluşturabilir ve başarılı web tasarımı konusunda rehberlik edebilir. Bir çevrimiçi mağazaya sahip olmak veya web siteniz aracılığıyla başka hizmetler sunmak istiyorsanız, bir profesyonel işe almak özellikle yararlı olabilir.

Web sitenizi akıllı telefonlarda ve diğer mobil cihazlarda kolayca kullanılabilecek şekilde tasarlamanız gerekecektir. Web sitenizi mobil kullanım için optimize etmek, internete erişmek için telefon ve tablet kullanan artan sayıda kişinin sitenizi dışarıdayken kullanabileceği anlamına gelir.